APLIKACE

Erozní ohroženost zemědělských půd - větrnou erozí

Podle metodiky VUMOP Praha (Janeček a kol., 1994) byl pro jednotlivá katastrální území zpracován mapový podklad, klasifikující v šesti třídách stupeň potenciálního ohrožení půd vodní a větrnou erozí. Data jsou ve formátu ArcInfo v souřadném systému JTSK. Pro další užití jsou tato data zkonvertována do formátu shapefile.

Ohroženost větrnou erozí

Pro určení stupně potenciální ohroženosti půd větrnou erozí byly využity informace a údaje z jednotné celostátní půdoznalecké databáze o BPEJ. Především klimatické regionalizace a charakteristiky hlavních půdních jednotek, tedy faktorů, které přímo ovlivňují větrnou erozi.

Klima vytvářející potenciální podmínky pro vznik větrné eroze bylo charakterizováno různým stupněm podle charakteristik jednotlivých klimatických regionů.

Zemědělská půda v klimatických regionech (5 až 9) mírně vlhkých až chladných, vlhkých je považována za půdu větrnou erozí potenciálně neohroženou.

Klimatické regiony (0 – 4) a vybrané hlavní půdní jednotky určené zejména genetickým půdním typem, půdotvorným substrátem, zrnitostí, skeletovitostí a stupněm hydromorfismu byly odstupňovány podle náchylnosti k větrné erozi.      

Stupeň potenciální ohroženosti půd větrnou erozí je naveden jako atribut polygonové vrstvy katastrálních území, která byla získána z DMU200.