ODVODNĚNÍ - Odvodněná plocha

ODVODNĚNÍ

Vymezení zemědělských ploch s vybudovaným systémem povrchového či podzemního odvodnění

 

Hlavním účelem odvodnění, jako jednoho z melioračních opatření, je úprava vodního a vzdušného režimu zemědělských půd, tj. optimalizace vlhkosti a provzdušenosti půd z hlediska potřeb rostlin, zpracovatelnosti půdy a únosnosti pro zemědělské mechanismy, resp. podle způsobu využití daného pozemku. Stavby odvodnění mohou být provedeny buď povrchovými otevřenými příkopy nebo podzemní trubní sítí v závislosti na vyhodnocení místních i technických podmínek. V ČR však naprosto převažuje odvodnění systematickou podzemní drenážní sítí. Zajímavou vlastností povodí Divoké Orlice je fakt, že ve středně velkých dílčích povodích hlavního toku (Divoké Orlice) převládá použití zatrubněných kanálů, zatímco v povodích některých intenzivně odvodněných přítoků (především Bělé) převládají otevřené kanály. Oba trendy se vzájemně vyrovnávají ve spojeném povodí.

V ČR je podzemní drenáží odvodněno přibližně 1,1 mil.ha zemědělské půdy, což v celorepublikovém průměru představuje cca 26 % výměry zemědělských půd (tj. 13,9 % plochy území ČR) a v řadě povodí drobných vodních toků pak dosahuje 60 % i více.

V povodí Orlice má odvodňování zemědělských půd, stejně jako v celých Čechách, dlouholetou tradici. V databázi Územního informačního systému SMS (dnes ZVHS) jsou v uceleném povodí Orlice (Tichá Orlice, Divoká Orlice a spojená Orlice k soutoku s Labem) evidovány stavby, budované již kolem roku 1900. Podíl odvodněných ploch s datem výstavby do roku 1948 dosahuje 29% z celkové plochy plošného odvodnění.  V databázi je celkem 26 672 ha systematického (plošného) odvodnění zemědělských půd, což z celkové plochy povodí 1 963 km2 představuje přibližně 14 %. Pokud vyjádříme odvodněnou plochu v poměru k ploše zemědělské půdy, dosahuje průměrný podíl odvodnění systematickou drenáží hodnoty 28%.

V rámci struktury IS HMS je třeba rozlišovat dvě základní úrovně, přibližně členěné podle měřítka zdroje geografických podkladů na: úroveň středního měřítka (1:5 000 a 1:10 000) - mapy UIS ZVHS a na úroveň velkého měřítka (1:1 000 a 1:2 000), popisující detailní situaci zpravidla na základě projektové dokumentace.

Hierarchicky je zpracované téma ODVODNENI jednou z podmnožin objektů úrovně 1 (další podmnožiny tvoří eroze, závlahy, nádrže, upravené vodní toky), navázané souřadně k OBJEKTU (jako obecné téma, společné pro všechna citovaná témata 1.úrovně), souhrnně evidovanému v rámci STAVBY. Jde tedy o podklad, prvotně pořízený z mapových zákresů středního měřítka, tj. digitalizací písemné podoby Územního informačního systému SMS resp. ZVHS. Témata Odvodnění, Eroze a Závlahy jako objekty komunikují s úrovní 3 pomocí svých podmnožin plošných (PLOMEL), liniových (LINMEL) a bodových (BODMEL) prvků.

Hlavní strukturu datového modelu lze vyjádřit v následujících úrovních (hierarchii):

1. STAVBA – jednotlivé stavby skládající se z více objektů (digitalizace z map)

2. OBJEKT – objekty jednotlivých staveb [odvodnění, závlahy, protierozní a jiné] (digitalizace z map, případně z projektů)

3. Detail – detaily objektů tvořené bodovými, lineárními a polygonovými prvky (digitalizace z projektů)

Logický datový model IS HMS je k dispozici na adrese: http://www.hydromeliorace.cz

Tématická vrstva ODVODNENI vznikla digitalizací mapových podkladů, poskytujících podklad k plošné identifikaci staveb systematického odvodnění jako celku, jejich navázání na stávající databázi Územního informačního systému staveb v evidenci ZVHS a kategorizaci staveb odvodnění podle definovaných klíčů. Jde o hlavní rámec zařazení digitalizací stavebních výkresů jednotlivých melioračních staveb (v prostředí GIS). Tím se vytváří souborný informační podklad, který umožňuje realizovat územní analýzy jako např. zobrazení hustoty odvodnění v jednotlivých povodích. Grafický operát je v zákresech map ZM  měřítka 1:10000 a státních map odvozených v měřítku 1:5000. Digitalizace byla provedena nad souřadnicově připojenými listy map z rastru prací u monitoru PC, část pomocí digitizéru.

Identifikace podle evidenčního čísla stavby je k dispozici zaškrtnutím symbolu v informačním přepínači "o" a vznesením dotazu s užitím "i" v horní příkazové liště mapového serveru - poskytne v tabulce samostatného okna výpis dalších informací o stavbě.