Úprava termínů a přiřazení kritérií -›
V záložce ‚optimalizace‘ jsou ke každému dříve vybranému termínu k dispozici dvě tlačítka. Tlačítko ‚odstranit kritérium‘ slouží k odstranění termínů ze seznamu. Použije se například tehdy, pokud se uživatel rozhodl termín rozčlenit do dalších dílčích termínů a souhrnné vyjádření je tak již zavádějící. Mazání termínů tímto postupem a naopak jejich další doplňování kroky podle předchozí kapitoly se nijak nevylučuje a lze jej opakovaně použít. Po získání konečného reprezentativního souboru termínů následuje přiřazení kritérií každému z těchto vybraných termínů. K tomu slouží tlačítko ‚přiřadit kritérium‘.
Při stisknutí tlačítka ‚přiřadit kritérium‘ se zobrazí okno, ve kterém provede uživatel výběr vhodného kritéria. K tomu slouží databáze kritérií. Databázi lze libovolně doplňovat. Přehled o aktuálním obsahu databáze poskytuje rolovací seznam vpravo (viz ‚Seznam kritérií‘). V této podobě slouží seznam jen pro získání přehledu o vhodném charakteru zápisu kritérií (zpravidla má charakter parametru: délka, plocha, objem atd. včetně uvedených jednotek).
Postupovým krokem uživatele v této etapě je vepsání kritéria do oranžového textového boxu vlevo. I zde funguje „našeptávač“, který po vepsání prvních třech písmen nabízí položky stávající databáze. Nabídku lze akceptovat vybráním kurzorem nebo provést přesto vyhledání v databázi použitím tlačítka ‚vyhledat‘. Cílem je usnadnit uživateli formulaci vhodného kritéria k danému termínu. Rozsah databáze však není nijak omezující či zavazující a vlastní kritérium lze libovolně naformulovat a do databáze poté uložit (pro svoje další použití a pro využití ostatními uživateli). Mělo by platit pravidlo, že databázi zbytečně nerozšiřujeme a pokud to lze, použijeme stávající formulaci. Tato formulace je pro vlastní proces pouze orientační a nijak výsledné řešení neovlivní, zvýší však jeho přehlednost a vypovídací schopnost (Poznámka: tentýž efekt by mělo vedení vlastních poznámek k termínu na papíře).
Formulář umožňuje vybrané kritérium k termínu přiřadit – viz tlačítko ‚přiřadit‘ nebo novou formulaci do databáze vložit – viz tlačítko ‚zapsat‘ a následně vybrat a přiřadit.
Obdobně přiřadíme kritéria pro všechny vybrané termíny. Poté se stane aktivním tlačítko ‚zpracování matice kritérií‘. To umožní vstoupit do další fáze posuzovacího/optimalizačního procesu.
Následuje postup podle návodu MKA – multikriteriální analýza. Tato metoda reprezentuje první programově realizovanou variantu SW aplikace, která bude postupně doplňována dalšími metodami podle možností a potřeb uplatnění v OKS.
V závěru práce s metodou MKA na záložce ‚optimalizace‘ je uživatel vyzván k zapsání popisu právě hodnocené varianty SKP, což následně využije při správě a orientaci v databázi vlastních optimalizací. Na seznam dosud provedených optimalizací se uživatel dostává pomocí odkazu v dolní části obrazovky ‚Seznam Vašich optimalizací‘ v oranžovém záhlaví. Následně si může zobrazit výsledky a provést vytištění a vyhodnocení (viz aktivní odkaz ‚detail‘ u každé z provedených optimalizací). Uživateli se zobrazují pouze vlastní optimalizace – to je mimo jiné důvodem vyžadování registrace pro tyto etapy práce se SW aplikací OKS.
Odkaz na podrobný návod na využití MKA v aplikaci OKS.